Virüsler & Antivirüsler

Virüsler. Bilgisayarda okey oynayanından oyun yazanına mimari tasarım yapanına kadar herkesin ortak sorunu… Evet bu yazıyı o teknoloji mağdurları için yazıyorum. Virüsler hakkında siz dostları bildiğim kadarıyla bilgilendireyim istedim.

Öncelikle düşmanımızı tanıyalım. Şeytanların bin türlü isimleri olduğu gibi zararlı yazılımlar olan virüslerinde isimler türevleri var. Hatta adı virüs olmayan zararlı yazılımlar var. Ancak bu yazıda tüm bu zararlı yazılımlardan anlaşılabilirlik açısından virüs adı ile bahsedeceğim.

Virüsler en basit tanımıyla insanlara bir şekilde zarar veren kodlardır. Sizi sinir etmekten iflas ettirmeye hatta rezil etmeye kadar herşeyi yapabilecek kapasiteye sahiplerdir.

Geçelim tavsiyelere…

 1. Kesinlikle hırsıza güvenmeyin… Yani bilgisayarınızda virüs varsa zararsız bu birşey olmaz düşüncesine kapılmayın. Virüslerin özelliklerine göre diğerlerini çağırma niteliği olabilir. Ve ortam dinlemesinden tutun dosyalarınızı kopyalamaya kadar herşeyi ama herşeyi yapabilirler.
 2. Herşey virüs olabilir. İnternetten indirdiğiniz bir dosya yada bilgisayarınızda ki bir şarkı sandığınız şey yani herşeyden endişe etmek durumundasınız.
 3. Tıklamayın… Evet virüslerden korunmanın en temel yollarından biri onu tetiklememektir. Misal e posta ile size bir virüs gönderdim. Bir zipin içinden bir exe dosyası çıktı… Siz ona tıklayıp çalıştırmadıkça size zarar verme ihtimali çok ama çok azdır. Yani virüsler için geçerli olan durum onunla uğraştıkça yayılması halidir.
 4. Anladığınızda durun ve durdurun… Şahsen ben önemli dosyalarımın olduğu bir ortamda virüs olduğunu anlarsam ilk hareketle bilgisayarın fişini çekerim. Neden mi dersiniz… Ona daha fazla etkin olma fırsatı vermemek için… Sonrasında ise virüs bulaşan bilgisayarın belleğini farklı bir işletim sistemine sahip bir cihaza bağlayıp dosyaları bir güzel inceleyip kurtarmak bununla birlikte mümkünse virüsün çalışan dosyasını etkisiz hale getirerek sistemi yeniden açtığınızda yayılmasını durdurmak…
 5. Ne istediğinizi iyi bilin… Örneğin bilmem ne sitesinden bi adet yazı indireceksiniz ve bu bir pdf dosyası… Tıklıyorsunuz ve o size exe uzantılı bir dosya gönderiyor… İşte tam dur demenin zamanı… Çalıştırılabilir bir dosya istemediğiniz sürece kesinlikle exe, bat türevi dosyaları kesinlikle çalıştırmayın.
 6. Bi kaç madde önce dediğim gibi ilk olay tetiklememe gerekliliği. İçeriğini bilmediğiniz bir usb bellek cd veya herhangi başka birşey cihazınıza virüs bulaşmasına çok ama çok kolay bir şekilde virüs bulaşmasına sebep olacaktır…
 7. Modifiye edilmiş programlar kullanmak ki en çok düşülen hatalardan biri bu olsa gerek. Siz paralı bir programı crack dosyasıyla kullanmak istediğinizde binbir titizlikle koruduğunuz bilgisayarınızı altın tepside bir hackerın eline sunmuş olabilirsiniz. Ve bunu yapabilmek için genelde antivirüs programlarını devre dışı bırakmanız gerektiğinden bir başkasınının vicdanına kalmış olma durumunuz ortaya çıkıyor.
 8. Kaynağını bilmediğimiz dosyalar herhangi bir şekilde bilgisayarımıza eriştiğinde ne yapacağını bilemeyeceğimiz için herhangi bir yerden edineceğimiz bir dosyanın kaynağını iyi bilmemiz gerekmektedir. Bu kapsamda dosya indirdiğimiz birçok site de hash doğrulama sistemleri bulunmaktadır. Bu hashler indirdiğimiz dosyanın indirmemiz gereken dosya olup olmadığı konusunda bize yardımcı olmak için ordadır.
 9. Bilgisayarı bağladığımız ağlar bilgisayar güvenliği açısından oldukça önemlidir. Herkesin erişebildiği cafe tarzı yerlerde ki ağlar bir hacker tarafından hacklenmemiz için çok kolay bir yol oluşturmakla birlikte virüs bulaşması da oldukça kolay olabilmektedir.
 10. Kişisel bilgilerimizi paylaştığımız platformlara bağlandığımız esnada https kullanmaya dikkat etmemiz gerekliliği oldukça önemli bir faktördür.

Ve antivirüsler… Keyfimizin kahyaları…

Günümüzde antivirüs sistemleri ilk zamanlarında ki kadar etkin hali kalmamakla birlikte herhangi bir kişisel bilgisayar için olmazsa olmaz pozisyonunu korumaya devam etmekte. Günümüz anti virüslerini etkin kılan en önemli fonksiyonları yayılımda olan virüsleri veri tabanlarına ekleyerek onları güncel olan tüm diğer bilgisayarlarda tanıyıp etkisiz hale getirmeleridir. Ortalama kaliteli ve güncel bi antivirüs programının yeni çıkan bir zararlı yazılımdan haberdar olması 7 saati bulabilmektedir. Bununla birlikte antivirüs programlarının davranış izleme benzeri nitelikleri de vardır ki bunlar programdan programa farklılık göstermesiyle birlikte korumada önemli bir yer tutmaktadır.

Antivirüs tercihinde bulunurken dikkat edilmesi gereken bir kaç şeye değinmek gerekirse şu şekilde sıralamakta fayda olacağı görüşündeyim.

 1. Hangi program olursa olsun kuracağımız antivirüsün lisanslı olması
 2. Sürekli güncellenmesi ve virüs veritabanı aktif bir şekilde çalışması
 3. Program davranışlarını takip edebileceği sistemleri bulundurması
 4. Virüslü dosyaları bulma oranının yüksek olması (detection test)
 5. Virüslü dosyaları tamir oranı ki aslında en önemlilerinden biri bu madde olsa gerek.
 6. Türlü zararlı yazılımlara karşı etkin olması

şeklinde sıralanabilir.

Yorum Bırak

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.